Kui turvaline on kondoom?

Praegustest vahenditest pakub kondoom - õigesti kasutatult - kõige kindlamat kaitset haiguste eest ja on küllaltki turvaline ka rasestumisvastase vahendina. Kui liita kokku nii kaitse haiguste kui ka soovimatu raseduse eest, on kondoom parim vahend.

Haruharva võib juhtuda, et kondoom läheb vahekorra ajal katki. Kahjuks ei saa seda 100% välistada, kuid kindlasti saab jälgida, et kondoom oleks õigesti peale pandud ja sperma jaoks oleks ruumi jäetud.

Kondoomi purunemise korral jääb üle sellega leppida. Kui on soovimatu rasestumise oht, võib kasutada nn. SOS-tablette: seda tuleks teha võimalikult kiiresti pärast vahekorda. Nakatumishirmu korral on kõige targem end peatselt kontrollida lasta.

Kahe kondoomi korraga kasutamist tootjad ei soovita, sest kondoomide omavaheline hõõrdumine võib põhjustada kondoomi katkiminekut. Samuti võib välimine kondoom kergemini maha tulla ja jääda vagiinasse. Naise jaoks on see tujurikkuja ja liiati võib sel juhul sperma ikkagi välja valguda.

Kui kondoom seksi ajal pealt maha tuleb ja vagiinasse jääb (seda juhtub harva, kuid mõnikord siiski, paanikaks pole põhjust), võiks partner minna tualetti ja proovida, kas kondoom tuleb ise välja. Kui ei tule, siis võib partner (või sa ise) ettevaatlikult proovida kondoomi välja võtta, kui see on sõrmega tunda. Sõrmi ei tohiks panna liiga sügavale, samuti ei tohiks kondoomi kogemata kaugemale sisse lükata. Kui kondoomi välja saada ei õnnestu, tuleb pöörduda arsti poole. Kui kondoomis oli spermat ja soovite vältida rasedust, tasuks mõelda SOS-tabletile. Edaspidi aga kasuta võimaluse korral pisut väiksemaid kondoome.