Ole kursis

Selleks et kondoom Sind ja Su partnerit tõepoolest kaitseks, tuleb teada mõnda lihtsat, kuid olulist tõde.

Kondoom peab olema terve. Kondoome müüakse turvalistes pakendites, kuid ettevaatus on siiski kasuks. Paljud kannavad kondoome taskus või rahakotis, kus need kipuvad kuluma: kui sinagi nii teed, siis kontrolli aeg-ajalt, kas pakend on ikka terve. Veel parem on leida kondoomi kaasaskandmiseks koht, kus pakend ei kulu (näiteks avaram tasku, kus pole teravaid esemeid).

Ka pakendi avamisel jälgi, et kondoom jääks terveks. Enamasti saab pakendi avada lihtsalt kahe käe vahel rebides. Hammastega avamine ei ole soovitatav, aga kui muud üle ei jää, siis lükka enne kondoom käega kindlalt pakendi kaugemasse serva, nii et see hammastega kokku ei puutu. Kääride, noa ega muude teravate esemetega ära pakendit ava.

Kondoome ei tohiks hoida väga külmas ega kuumas. Pane tähele ka seda, et kondoomi aegumiskuupäev (vaata pakendilt) ei oleks möödas.

Kondoom tuleb peale panna enne, kui peenis puutub kokku partneri kehaga. On mehi, kes tunnevad hästi ära, millal seemnepurse algab, ja panevad kondoomi peale alles seemnepurske ajaks, kuid siin on kaks miinust. Esiteks ei kaitse see võimaliku nakatumise eest: nakatuda võib ka lihtsalt suguelundi või sperma füüsilisest kokkupuutest partneri suguelundite piirkonna või suuga. Teiseks võib spermat väljuda peenisest ka enne seemnepurset, ilma et ise märkakski. Seega ei kaitse selline kasutusviis haiguste ega isegi raseduse eest.

Ära unusta ka seda, et kondoom pannakse peale siis, kui erektsioon juba tekkinud on.

Kondoomi võib ära võtta siis, kui peenis partneri kehaga enam kokku ei puutu. Soovitatav on eemaldada kondoom enne erektsiooni täielikku lõppemist. Samuti on soovitatav kondoomi eemaldamisel selle äärest kinni hoida, et sperma välja ei pääseks.

Kasutatud kondoomile võid sõlme peale teha, et sperma välja ei valguks, ja kondoomi hiljem ära visata (kuid mitte WC-potti, sest nii võib tekkida ummistus).

Kasuta kondoomi alati. Ühest kondoomita korrast võib piisata kogu kaitse nullimiseks, isegi kui kõik ülejäänud korrad kondoomi kasutad.

Kondoomi on vaja kasutada ka anaalseksi puhul (kindlasti koos libestiga), sest suguhaigused ja HIV võivad levida ka anaalses vahekorras. Samuti võib kondoomita anaalseksi puhul ikkagi sattuda spermat vagiinasse ja tekkida rasestumise võimalus.

Ka suuseksi puhul on kondoom vajalik, eriti kui tegu ei ole püsisuhtepartneriga. Rasestumise võimalust küll pole, kuid näiteks herpes (ohatis) võib levida suguelunditelt suu limaskestale. Ka HIV võib levida suuseksi kaudu.

Loe lisaks: