Ole kursis

Selleks et kondoom sind ja su partnerit tõepoolest kaitseks, tuleb teada mõnda lihtsat, kuid olulist tõde.

Kondoom peab olema terve. Kondoome müüakse küll turvalistes pakendites, kuid ettevaatus on siiski kasuks. Mõnikord kantakse kondoome taskus või rahakotis, kus need kipuvad kuluma. Parem on leida kondoomi kaasaskandmiseks koht, kus pakend ei kulu (näiteks käekotis, teravatest esemetest eraldi). Kui häbened, leia selline koht või kotitasku, kus pakend teistele märkamatuks jääb.

Ka pakendi avamisel tuleb jälgida, et kondoom jääks terveks. Enamasti saab pakendi avada lihtsalt kahe käe vahel rebides. Kui sa ise hakkama ei saa, siis palu partnerilt abi. Hammastega avamine ei ole soovitatav, aga kui muud üle ei jää, siis lükka enne kondoom käega kindlalt pakendi kaugemasse serva, nii et see hammastega kokku ei puutu. Kääride ega muude teravate esemetega ära pakendit ava.

Kondoome ei tohiks hoida väga külmas ega kuumas kohas. Oluline on tähele panna ka seda, et kondoomi aegumiskuupäev (vaata pakendilt) ei oleks möödas.

Kondoom tuleb peale panna enne, kui peenis puutub kokku Sinu kehaga. On mehi, kes tunnevad hästi ära, millal seemnepurse algab, ja panevad kondoomi peale alles seemnepurske ajaks, kuid siin on kaks miinust. Esiteks ei kaitse see võimaliku nakatumise eest: nakatuda võib ka lihtsalt suguelundi füüsilisest kokkupuutest partneri suguelundite piirkonna või suuga. Teiseks võib spermat väljuda peenisest ka enne seemnepurset, ilma et ise märkakski. Seega ei kaitse selline kasutusviis haiguste ega isegi raseduse eest.

Ära unusta ka seda, et kondoom pannakse peale siis, kui erektsioon juba tekkinud on.

Kondoomi võib ära võtta siis, kui peenis sinu kehaga enam kokku ei puutu. Soovitatav on eemaldada kondoom enne erektsiooni täielikku lõppemist. Samuti võiks kondoomi eemaldamisel selle äärest kinni hoida, et sperma välja ei pääseks.

Kondoomi tuleb kasutada alati. Üks kondoomita kord võib olla piisav, et nullida kogu kaitse, mille saad siis, kui ka kõik ülejäänud korrad kondoomi kasutad.

Kondoomi on vaja kasutada ka anaalseksi puhul (kindlasti koos libestiga), sest suguhaigused ja HIV võivad levida ka anaalses vahekorras. Samuti võib kondoomita anaalseksi puhul ikkagi sattuda spermat vagiinasse ja tekkida rasestumise võimalus.

Ka suuseksi puhul on kondoom vajalik, eriti kui tegu ei ole püsisuhtepartneriga. Rasestumise ohtu küll pole, kuid näiteks välimust rikkuv herpes (ohatis) võib levida genitaalidelt suu limaskestale. Ka HIV võib levida suuseksi kaudu.

Loe lisaks: