Kui oled nakatunud HIVi

Teadasaamine nakatumisest HI-viirusega võib põhjustada segadust tundeelus. Selle tõdemine võib olla suur kriis. Sageli areneb see etappide kaupa. Siiski on iga inimene omaette isiksus ning haigusega kaasnevad tunded ja kriis ei arene täpselt samasuguselt. Siin kirjeldatakse kriisi arenemist üldpildis. Kriisi esimeseks etapiks on šokk, mis võib kesta lühikesest hetkest mitme päevani. Šoki-etapi ajal võivad tunded vahelduda tardumusest segaduseni.

Šokile järgneb reaktsioonietapp, mil võtavad võimust tugevad tunded. Sellisteks tunneteks on viha, süütunne, ahastus, hirm ja kurbus. Nakatumine tundub ebaõiglase ja põhjendamatuna. Viha võib olla suunatud HI-viiruse või seksuaalpartneri vastu. Mõnikord võib viha olla suunatud täiesti kõrvalistele isikutele nagu näiteks arstile või professionaalsele nõustajale.

Paranemisetapi käigus orienteerub inimene jälle tulevikule. Teadmine, et nakkusega võib elada aastaid, et õpingud ja töö võivad jätkuda, aitavad liikuda edasi. Kuigi viirust ei saa ohjata, saab seda teha oma eluga.

Loe lisaks: