HIV ja ravi

Peale HIV nakkuse teadasaamist tuleb ARV-raviga alustada nii kiiresti kui võimalik. ARV-raviga ei saa HIV nakkust täielikult välja ravida, kuid saame hoida HI viiruse kontrolli all. ARV-raviga on võimalik peatada nakkuse levikut ja hoida HIViga inimese tervist heas korras. HIV-nakkuse ravi ja ravimid on patsiendile tasuta. Ravi alustamise eelselt peab tulevane ravisaaja läbima põhjaliku nõustamise. Ta peab olema ettevalmistunud selleks, et ARV-ravimeid tuleb võtta iga päev, kogu elu. HIV on tänapäeval tavaline krooniline haigus, nagu diabeet või kõrgvererõhutõbi. Kui haigus on kontrolli all võib HIV positiivne elada hea enesetundega, täisväärtuslikult oma elu lõpuni. Ükskõik, mis staadiumis HIV nakkus avastatakse, tuleb alustada raviga kohe, esimesel võimalusel.

Antiretroviirusravi aeglustab viiruse paljunemist ja takistab sellega tervete rakkude nakatumist. Korrapäraselt sissevõetud ravimite abil saab organismi nõrgenenud vastupanuvõime muutuda tugevamaks. Selliselt suudetakse haiguse progresseerumine peatada. Käesoleval ajal kasutusel olevate ravimitega ei suudeta viirust siiski organismis lõplikult hävitada. Ravimite mõju ja selle kestvus erineb igal HIV-nakatunul. Seetõttu ära võrdle oma ravi teiste nakatunute raviga.

HIV-nakatunu jälgimine toimub raviasutuses. Kui Sa külastad seda korrapäraselt, saadakse HIV-nakkusetõttu tekkivatesse probleemidesse kiiresti sekkuda. Külastused planeeritakse individuaalselt sõltuvalt Sinu tervislikust seisundist. Sinult võetakse vereanalüüse, tehakse röntgenuuringuid ning muid protseduure. HIV-nakkuse arenemisest annavad parima pildi CD4 rakud ja viiruse hulk veres. Kui Su enesetunne on hea ja viiruse hulk veres kontrolli all, pead Sa arsti juures käima umbes iga 4-6 kuu järel, vajadusel sagedamini. Kui Sulle määratakse antiretroviirusravi, pead Sa alguses arsti juures käima tihedamini. Raviasutuses kohtud Sa arsti, meditsiiniõe ja soovi korral psühholoogilise nõustaja ja sotsiaaltöötajaga. Probleemolukordades võid Sa alati võtta ühendust oma arstiga.

Sa võid vajada statsionaarset ravi, kui Su seisund mingil põhjusel seda nõuab või on vaja teha põhjalikumaid uuringuid. Juhul, kui Sa haigestud mingisse HIV-nakkusega kaasnevasse haigusesse, näiteks süsteemset antibiootikumiravi vajavasse kopsupõletikku, toimub selle ravi statsionaarselt.

Ravimite tarvitamisel võivad esineda kõrvaltoimed ja hilisemad toksilised kahjustused, mida pole võimalik täielikult vältida. Peamisteks kõrvalnähtudeks on iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, nõrkus, unehäired, kõhuvalud, peavalu ning erinevad lööbed. Mõnede ravimitega kaasnevad piirangud toitumise osas, mõnda ravimit võetakse tühja kõhuga, mõnda koos toiduga. Kõige tähtsam on võtta ravimeid regulaarselt, sellega väldid Sa viiruse muutumist resistentseks Sinu poolt tarvitatavatele ravimitele.

Ravi kavandatakse individuaalselt Sinu jaoks, kombineerides mitut erinevat ravimit. Mõnikord võidakse seoses kõrvalnähtudega ravi katkestada või mõni ravim asendada teisega. Kui Sa otsustad ravi katkestada, räägi sellest enne oma arstiga. Ravi alustamiseks ja teostamiseks saad Sa toetust oma arstilt.