Soovimatu raseduse vältimine

HIV-positiivsed saavad kasutada enamikke rasestumisvastaseid meetodeid. Erandiks on spermitsiidid, mis võivad nõrgestada suguteede kaitsevõimet ning on ka ebakindel rasedusest hoidumise meetod. Sünnitusjärgne meetodi valik sõltub sellest, kas Sa imetad oma last rinnaga või mitte, ning kas sünnitasid loomulikul teel või keisrilõikega.

Kui oled äsja saanud emaks, ei pruugi Sa mõelda rasedusest hoidumise peale. Ometi pead teadma, et kui Sa ei imeta oma last rinnaga, võib uuesti rasestumine toimuda juba 4 nädalat pärast sünnitust. Seetõttu on parem kohe pärast sünnitust otsustada, kuidas toimid pereplaneerimisega nüüd ja edaspidi.

  • Kui Sa ei imeta, siis alates 21. sünnitusjärgsest päevast võib hakata tarvitama näiteks kombineeritud hormonaalseid meetodeid (tabletid, plaastrid, tuperõngas) või progesterooni sisaldavad hormonaalsed meetodid (minipillid, depoopreparaadid).

NB! On leitud, et osad antiretroviirusravimid (ART) võivad vähendada pillide toimet ja vastupidi - seetõttu soovitatakse paralleelselt nende meetoditega kasutada kondoomi.

  • Kui Sa imetad, siis kombineeritud meetodid ei sobi, kuid Sa võid kasutada progesterooni sisaldavaid hormonaalseid meetodeid (minipillid, depoopreparaadid) kuue nädala möödumisel alates sünnitusest.
  • Emakasisese vahendi (spiraali) saab arst paigaldada kõige varem 4-8 nädala möödumisel sünnitusest või keisrilõikest.
  • Pärast sünnitust võib kaitsmata vahekorra puhul kasutada ka SOS-pille - neid ei tohiks kasutada sagedamini kui kord kuus. Püsisuhte olemasolul on soovitav järjepidava meetodi kasutamine.
  • Kui Sul ei ole plaanis enam rasestuda ning oled oma otsuses kindel, siis võid kaaluda ka munajuhade sulgemist (steriliseerimist).

Mis iganes rasestumisvastase meetodi kasuks otsustad, pea meeles, et HIV puhul on oluline nn topeltkaitse kasutamine:

  • kondoom aitab kaitsta nii Sind kui Sinu partnerit seksuaalsel teel levivate haiguste (sh HIV, ka uue HIV-tüvega nakatumise) eest, kuid ei anna tõhusat kaitset soovimatust rasestumisest hoidumiseks 
  • tõhusate rasestumisvastaste vahendite kasutamine.

Sünnitusjärgselt aitab sul saadavalolevates vahendites ja meetodites orienteeruda naistearst, ämmaemand või perearst, kellega koos leiate loodetavasti sulle ja su partnerile sobivaima lahenduse.