Keelatud uimastid ja nende süstimine

Keelatud uimastite kasutamine on HIV-nakkuse riskifaktoriks nii otseselt kui kaudselt. Uimastite mõju all oleval inimesel võib olla suurem soov seksiks ja suurem riskivalmidus, samas aga ei anta endale selgelt aru, millised ohud kaitsmata juhuvahekordadega kaasnevad. HIV levib väga kergelt, kui narkootikumide süstimisel kasutada nõelu, süstlaid või muud süstimisvarustust, mida enne on kasutanud HIVi nakatunud inimene. HIV-nakkus võib levida ka mittesüstitavate uimastite tarvitamisel.


Uimastite tarbimine ja kaitsmata vahekorrad

Paljude inimeste jaoks kuuluvad seks ja narkootiliste ainete tarbimine kokku. Alkoholi või narkootiliste ainete tarbimine enne või pärast seksuaalvahekorda suurendab tunduvalt tõenäosust, et ei järgita turvalisema seksi reegleid.  Pidutsedes võib küll väga lõbus olla, ent ühtlasi on suurem ka tõenäosus, et astutakse seksuaalvahekorda. Kui Sa seda teed seda uimastite mõju all, ei mõtle Sa arvatavasti turvalisema seksi reeglitele, et vähendada riski nakatuda HIVi või mõnda muusse seksuaalsel teel levivasse infektsiooni. Narkootiliste ainete tarbimine võib vähendada kondoomide kasutamist ja turvalisema seksi praktikat. Kui aga Sa pakud seksi narkootiliste ainete eest, suureneva riskid veelgi. Narkootikumide eest seksi pakkuvale inimesele võib tunduda raske seada piiranguid sellele, mida ta tahab teha.

Uimastite tarbijatel on sageli palju erinevaid seksuaalpartnereid. See suurendab nende HIVi või mõnesse muusse sugulisel teel levivasse haigusesse nakatumise riski. Uimastite tarbijatel võib suurema tõenäosusega olla ka mõni seksuaalsel teel leviv infektsioon. See suurendab nende HI-viirusesse nakatumise või HIV-nakkuse edasiandmise riski.


Süstimine ja HIV-nakkus

HIV-nakkus levib kergesti, kui inimesed jagavad omavahel narkootiliste ainete tarbimiseks vajalikku varustust. Sellise varustuse jagamine soodustab ka B-hepatiidi, C-hepatiidi ja teiste raskete nakkushaiguste levikut.

Nakatunud veri võidakse tõmmata süstlasse ning seejärel antakse nakkus koos süstitava narkootikumiga edasi järgmisele süstla kasutajale. Nii on kõige kergem anda edasi HIVi narkootiliste ainete tarbimise ajal, kuna nakatunud veri jõuab otse kellegi vereringesse.

Kõige parem oleks muidugi narkootikume mitte süstida. Kui seda siiski tehakse, siis kõige tõhusam moodus süstla puhastamiseks on kasutada kõigepealt vett, seejärel valgendit ja süstal lõpuks veega üle loputada. Veri tuleb süstlast eemaldada, raputades seda tugevasti 30 sekundit. Kasutada tuleb külma vett, kuna kuum vesi võib tekitada vereklompe. Suurema osa HIV ja C-hepatiidi viiruse hävitamiseks peab valgendi süstlasse kaheks minutiks seisma jätma. Puhastamine ei hävita alati HI- või hepatiidi viirust, milletõttu tuleb võimaluse korral alati uut süstalt kasutada.


Mittesüstitavad narkootikumid

HIV-nakkus võib levida ka mittesüstitavate narkootikumide tarvitamisel. Näiteks kokaiini ninna tõmbamine kahjustab aja jooksul ninaõõne veresooni, soodustades ninaverejookse, ning aine tarvitamisel võib veretilk alusel olevasse ainesse kukkuda. Kui nüüd järgmine inimene verega saastunud ainet ninna tõmbab, võib ta  limaskestade kaudu nakatuda.

Loe lisaks: