Müüdid

  • HIV-nakkuse või mõne teise sugulisel teel leviva nakkuse võib saada ühist tualetti kasutades või saunas käies.

- Pole tõsi, sest inimese kehast väljaspool hävib viirus kiiresti ning väliskeskkonnas see ei levi.

  • Kui ma tõmban enne seemnepurset peenise tupest välja, siis naine ei rasestu ning ka sugulisel teel leviv nakkus ei levi.

- Tegelikult ei vasta see tõele. Mehel on eelsperma, millest võib nii rasestuda kui ka sugulisel teel leviva nakkuse saada.

  • HIV-nakkuse võib ka saada näiteks hambaarstil käies.

- Sellepärast ei maksa muretseda. Hambaarsti juures on instrumendid hoolikalt puhastatud ja õnneks sureb HIV-nakkus väga kiiresti õhu käes ja +70°C kuumuses, seega on instrumente väga lihtne puhastada. Samuti pole taolisi nakatumise juhtumeid ka avastatud.

  • HIV-positiivsed võivad omavahel seksida kondoomita, sest niigi on mõlemal juba HIV.

- See ei ole nii , ka nemad peavad praktiseerima turvaseksi, sest inimeste HI-viirusel on eri tüved ning inimene võib korduvalt nakatuda, saades oma partnerilt teise tüve.

  • HIV-i võib saada verdimevatelt putukatelt.

- HIV ei levi verdimevate putukate ning kasside ja koerte kaudu.

  • HIV-positiivne naine ei tohiks sünnitada, ta paneb ohtu oma lapse!

- Nii HIV-positiivsed naised kui ka mehed võivad planeerida peret ja saada lapsi. HIV-positiivne ema võib sünnitada 98-99% tõenäosusega terve lapse, kui rakendada vastavat profülaktikat. Sünnitamine toimub keisrilõikega ja rinnapiima lapsele anda ei tohi. Suuremal osal Eestis HIV-positiivsetena  sünnitanud naistest on lapsed terved, kahjuks on ka sündinud 34 HIV-positiivset last.

  • HIV on üks hullemaid ja raskemaid sugulisel teel levivaid nakkusi maailmas.

- Iga suguhaigust on ebameeldiv põdeda, õnneks on enamik suguhaigusi väljaravitavad, ainult et inimesed ei käi ennast kontrollimas. HIV-nakkust ei saa välja ravida, kuid inimene saab oma elu edasi elada ka koos selle viirusega.

Loe lisaks: