Herpes

ehk lihtohatis suguelunditel

Mis see on?
Tekitajaks on viirus, millel on kaks alaliiki: üks tekitab ohatise huultele, teine peamiselt suguelunditele. „tänu" suuseksile on võimlik, et huuleherpes kandub ka suguelunditele. Ainult veerandil nakatunutest tekib herpeetiline lööve, ülejäänutel haigusnähud puuduvad. 

Kuidas ja millal avaldub?

Esimesed haigustunnused ilmnevad 3-7 päeva jooksul pärast nakatumist. Tunnused: esmalt ilmub sügelev laiguke. Sellejärgselt tekivad väikesed villikesed, mis kiiresti lõhkevad, tekivad haavandikesed, mis hiljem kattuvad koorikutega ja siis paranevad. Sageli võib lööbimisega kaasneda tugev valulikkus, temperatuuri tõus ja kohalike lümfisõlmedesuurenemine. Teatud aja pärast võib lööbimine korduda. 

Kuidas levib?

Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Herpes levib ka siis, kui herpesehaigel puudub lööve. 

Kuidas ravida?

Herpest ei saa välja ravida. Olemasolevad ravimid leevendavad haigustunnuseid, lühendavad lööbimise kestvust ja võivad pikendada lööbimiste vahelist perioodi. 

Mida veel teada?
 
Herpese haige rase naine võib sünnituse ajal nakatada oma vastsündinut. Seetõttu peab sünnitaja, kes on suguelundite herpesehaige, oma sünnitust vastu-võtvale arstile seda ütlema. Kui sul on herpes, pead sa seda oma partnerile ütlema. Viirust võib edasi anda ka siis, kui ville näha ei ole.