home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Seksuaalsel teel levivate infektsioonide diagnoosimine

Miks ja millal lasta end uurida?

Kui sul on mõningad sümptomid ja kahtlustad endal seksuaalsel teel levivate infektsioonide (STLI) olemasolu, siis mine kohe arsti juurde ja lase ennast uurida. Ära looda, et haigus ise ära kaob. Ravimata STLId põhjustavad pikema aja jooksul tõsiseid tüsistusi.

Paraku ei ole paljudel seksuaalsel teel levivatel infektsioonidel sümptomeid ega tunnuseid.

Seepärast peaksid pöörduma arsti poole, kui:

  • oled olnud kaitsmata vahekorras uue või juhusliku seksuaalpartneriga;
  • sul või sinu partneril on mitmeid seksuaalpartnereid;
  • sinu partneril on diagnoositud STLI.

Soovitav oleks mõlemal partneril testida end ka enne uue seksuaalsuhte alustamist, siis teate mõlemad kindlad olla, et teil on turvaline seksuaalsuhe.

Testima peaks ka raseduse planeerimisel ja/või raseduse alguses. STLId kanduvad üle emalt lapsele raseduse või sünnituse käigus. Tulemuseks võib olla raseduse katkemine või vastsündinu haigestumine koos sellest tulenevate tüsistustega.

Kuidas STLIsid uuritakse?

Osade STLIde puhul võetakse proovimaterjali suguteedest. Näiteks klamüdioosi, trihhomoniaasi ja gonorröa diagnoosimiseks võetakse naistel proov vatipulgaga tupest või emakakaelast. Meestel võetakse proov kas pulgaga kusitist või uuritakse uriiniproovi. Vatipulgaga saab proovi võtta vajaduse korral ka kurgust ja/või pärakust.

Osade STLIde puhul uuritakse verd. Näiteks saab nii diagnoosida süüfilist, HIVd ja B-hepatiiti.

Kus saab lasta end STLI suhtes uurida?

Eestis on palju asutusi, kus saab STLIsid diagnoosida ja ravida, näiteks perearsti, naha- ja suguhaiguste arsti, meestearsti või naistearsti juures.