ARV-ravi
Kuidas ARV-ravi toimib?
ARV-raviga ei saa HIVd välja ravida, kuid on võimalik peatada nakkuse levik ja hoida oma tervis heas korras. Ravimid takistavad HIV paljunemist erinevates HIV elutsükli etappides, hoides viiruskoormuse madalal. Sellega kaitsevad ARV-ravimid sinu immuunsüsteemi ja takistavad HIV edasikandumist.
Ravi ei hävita HIV poolt kromosoomidesse peidetud geene. Kui sa katkestad ARV-ravimite võtmise, siis hakatakse viiruslike geenide info põhjal tootma uusi viirusosakesi ja viiruse hulk hakkab kiiresti kasvama.
Kuhu ARV-ravi alustamiseks pöörduda?
Kui sul on diagnoositud HIV, ükskõik kui ammu nakatusid, tuleb ARV-raviga alustada nii kiiresti kui võimalik. Selleks, et saaksid alustada ARV-raviga, tuleb sul esmalt pöörduda infektsionisti ehk nakkushaiguste arsti poole. Ravil olles pead käima regulaarselt nakkushaiguste arsti juures oma tervist kontrollimas ja analüüse andmas.
Eestis elavatele inimestele on ARV-ravi ja -ravimid tasuta, sõltumata ravikindlustuse olemasolust.
Kuidas määratakse ravi tulemuslikkust?
Ravi tulemuslikkust hinnatakse kahe analüüsi alusel, millega määratakse:
- viiruskoormust ehk viiruse hulka veres HIV RNA PCR-ga (koopiat/ml)
- immuunsuse taset ehk CD4 rakkude arvu veres (rakku/mm3).
Viiruskoormus
HIV RNA PCR analüüsiga määratakse viiruskoormus ehk HIV hulk veres. HIV-vastase ravi eesmärk on viia viiruse hulk organismis võimalikult madalale. Ideaalseks tulemuseks loetakse väärtust, kui viirus on alla määratava piiri: HIV RNA PCR < 20 koopiat/ml. See tähendab, et oled korralikult ravimeid võtnud, sinu ravi on olnud edukas ja sa ei ole enam nakkusohtlik.
Tuvastamatu viiruskoormus
Ravi eesmärgiks on saavutada tuvastamatu viiruskoormus. See tähendab, et viirus eksisteerib veres nii väikeses koguses, et see ei mõjuta nende tervist ja HIV ülekande risk väheneb. Kuid pea meeles, et nii pea, kui sa lõpetad ravimi võtmise, tõuseb su viiruskoormus uuesti.
Immuunsuse tase
CD4 rakud on tähtsad immuunsüsteemi rakud, mis võitlevad nakkusega. HIV hävitab CD4 rakke ja sellega nõrgestab immuunsüsteemi. Nõrgestatud immuunsüsteem ei suuda kaitsta küllaldaselt organismi HIV ja teiste haiguste eest. ARV-ravimid kaitsevad CD4 rakke. Mida suurem on CD4 rakkude arv, seda parem on tulemus ja tugevam immuunsüsteem.
Otseselt kontrollitav ravi (OKR)
Fentanüüli ja/või teisi opioide süstivatele inimestele on raviskeemi järgimise lihtsustamiseks võimalus saada ravimeid igapäevaselt (nimetatakse ka otseselt kontrollitavaks raviks). Patsient saab ARV-ravimid ja metadooni iga tööpäeva hommikul. Nädalavahetuseks mõeldud ravimid antakse kaasa reedel. Selline võimalus on praegu Lääne-Tallinna Keskhaiglas.
Ravi katkestamine
Kui võtad ravimeid ebaregulaarselt, jätad osad tabletid võtmata või katkestad ravi, siis ei ole viiruse paljunemine enam kontrolli all ja viiruskoormus hakkab tõusma. Ravimite võtmise katkestamise või lõpetamise pead alati otsustama koos arstiga. ARV-ravi lõpetamisel hakkab viirus taas organismis paljunema, mis kahjustab sinu immuunsüsteemi. Nõrgestatud immuunsüsteem ei kaitse sind enam erinevate nakkuste eest ja suurendab vähi tekke riski. ARV-ravi katkestamine suurendab ka ravimresistentsuse tekke riski.