Oled just teada saanud, et sul on HIV
HIV diagnoosi saamine tähendab, et sinu senises elus toimuvad nüüd mõningad muutused, kuid see ei tähenda, et su elukvaliteet peaks seepärast langema.
HIV diagnoosiga toimetulek
HIVga nakatumisest teada saamine võib tekitada palju segaseid tundeid ja selle teadmise tunnistamine võib kaasa tuua suure kriisi, mis sageli areneb etappide kaupa. Siiski on iga inimene omaette isiksus ning haigusega kaasnevad tunded ja kriis ei arene täpselt ühtmoodi.
Miks rääkida teistele oma HIVst?
Sul ei ole kohustust rääkida kõikidele, et sul on HIV, kuid rääkimine usaldusväärse sõbra või pereliikmega võib aidata sul oma tunnetega toime tulla. On hea, kui sul on keegi, kellega saad rääkida endaga toimuvast, enda mõtetest ja hirmudest.
Sa ei ole üksi
HIVga elama õppida võib olla keeruline ülesanne ning see nõuab piisaval määral aega ja pingutust. Kõikide ettetulevate raskustega sa üksi hakkama ei saa. Nii mõneski olukorras läheb vaja sugulaste ja lähedaste toetust, teinekord jälle teiste HIVga elavate inimeste kogemusi ja abi. Eestis on mitmeid asutusi, kust saad nõu ja abi erinevate probleemide lahendamiseks.
Millal peaksid alustama raviga?
Peale HIV diagnoosi teada saamist tuleb ARV-raviga alustada nii kiiresti kui võimalik. ARV-raviga ei saa HIVd välja ravida, kuid saad pärssida selle paljunemist, nakkuse edasiarenemist. ARV-raviga on sul võimalik hoida oma tervis heas korras ning peatada viiruse edasist levikut ja elada täisväärtuslikku elu.