Hoolitse oma heaolu eest
Tervislik elustiil
Tervislik elustiil aitab elada pikemat ja täisväärtuslikumat elu. HIVga elavatele inimestele on see eriti oluline. ARV-ravi hoiab viiruse kontrolli all. Tervislik toitumine ja liikumine tugevdavad immuunsüsteemi ja aitavad kehal viirusega võidelda.
Toitu tervislikult
Toitumissoovitused HIVga elavatele inimestele on samad mis teistelgi. Tasakaalustatud toitumine annab organismile kõik vajalikud toitained, aitab ravimitel paremini imenduda ja säilitada tervislikku kehakaalu. Toidupüramiid näitab, mida peaks sööma, et toitumine oleks tasakaalus ja mitmekesine.
Püramiidil on toodud nädala soovituslikud toidukogused (2000 kcal energiavajaduse kohta).
Põhjalikku infot tervisliku toitumise kohta leiad veebilehelt toitumine.ee.
Kui soovid oma toitumist põhjalikumalt analüüsida ning saada soovitusi toitumise muutmiseks, on sulle abiks tasuta Nutridata toitumisprogramm.
Ole füüsiliselt aktiivne
Liikumisel on väga mitmekülgne positiivne mõju elukvaliteedile, mõjutades nii füüsilist kui ka vaimset tervist. Regulaarne liikumine vähendab ärevuse sümptomeid ja parandab une kvaliteeti. Treening arendab lihaseid ja tugevdab luid ning parandab organismi ainevahetust. Liikumine tugevdab hingamiselundkonda ja hoiab südame terve.
Liikumispüramiid näitab, milliseid liikumisviise inimene vajab.
Regulaarne treening võib samuti hoida vererasvade ja -suhkru taset normis. Paljudel ARV-ravi saajatel on vererasvade ja -suhkru tase kõrgenenud, mis võib tõsta südamehaiguste, infarkti ja diabeedi riski.
HIVst tingitud kaalulangus
Kaalulangust põhjustavad ravimata HIV ja kaasuvad haigused. Väiksemate lihastega inimestel on suurem tõenäosus jääda kaalulanguse tõttu nõrgemaks, kuna tavaliselt kaob esmalt lihaskude ja seejärel keharasv. Märkimisväärne kaalukaotus (üle 10% kehakaalust) võib mõjutada elukvaliteeti, enesehinnangut, igapäevatoimetustega hakkama saamist, samuti võimet võidelda teiste nakkuste vastu. Regulaarse treeningu ja tasakaalustatud toitumisega saad oma kehakaalu kontrolli all hoida.
Loobu suitsetamisest
Kui sul on HIV ja sa suitsetad, tekitad sellega oma organismile lisastressi. Suitsetamine võib soodustada mitmete tõsiste haiguste teket, nagu kopsuvähk, ajuinsult ja südamehaigused. Oluline samm, mida saad teha oma tervise heaks, on suitsetamine maha jätta.
Väldi alkoholi ja narkootikumide tarvitamist
Alkohol ja narkootikumid nõrgestavad sinu immuunsüsteemi, mis tähendab, et hoolimata ravist ei püsi sa nii tervena, kui võiksid ja saaksid. Samuti võib tekkida alkoholi ja narkootikumide koostoimetest ravimitega soovimatuid kõrvaltoimeid, mis sinu elukvaliteeti langetavad.
Alkoholi ja narkootikumide mõju all võib ununeda sul õigel ajal või üldse ARV-ravimeid võtta, mistõttu väheneb ravi mõju sinu immuunsüsteemile.
Kui sa saad metadoonasendusravi, siis pea meeles, et mõned ARV-ravimid võivad muuta metadooni kontsentratsiooni vereringes. See tähendab, et mõnel juhul võib olla vaja korrigeerida metadooni annust.
Hoia stress kontrolli all
Vaimse tervise ja emotsionaalse heaolu eest hoolitsemine on sama oluline kui oma keha ees hoolitsemine.
HIV diagnoosi saamine võib olla šokk ja sa vajad aega sellega kohanemiseks. Rääkimine sulle lähedaste inimestega või teiste HIVga elavate inimestega võib sulle raskel ajal tuge pakkuda.