Seksuaalelu HIVga
Kas HIVga elades on seksuaalelu võimalik?
HIV diagnoos ei tähenda automaatselt seda, et sul ei võiks olla hea seksuaalelu. Sul on sama suur õigus rahuldust pakkuvale seksuaalelule kui teistel.
HIV-nakkusest teada saamine võib alguses mõjutada sinu seksuaalsoove ja huvi seksi vastu võib peaaegu täiesti vaibuda. Kuid aja möödudes vajadus seksi ning läheduse järele tavaliselt taastub.
Nagu kõikide teiste , on ka sinu jaoks oluline hoolitseda oma seksuaaltervise eest.
Ole oma partneriga aus ja räägi talle oma HIV diagnoosist. Julge rääkida oma partneriga ka seksist. Kui mõlemad teavad, mida teine soovib või ei soovi, on seks nauditavam ja turvalisem.
Ole aus ka enda vastu. Sa ei pea seksima ainult seetõttu, et su partner seda soovib. See on ainult sinu valik ja otsustada, millal oled seksiks valmis.
Sa vajad endiselt kaitset
Seks võib olla mänguline ja rahuldav, kuid see võib tähendada ka riski, eelkõige juhupartneriga seksides. Risk kaitsmata vahekorra ajal nakkust edasi anda on eriti suur siis, kui su viiruskoormus on kõrge või kui põed mõnd teist seksuaalsel teel levivat infektsiooni. Seksuaalsel teel levivad infektsioonid üksnes ei põhjusta haigust, vaid ka suurendavad riski, et sa võid HIV oma partnerile edasi anda.
Turvaseks ning kaitsevahendite õige ja järjepidev kasutamine lubab sul oma seksuaalelu vabamalt nautida. Kui sa kaitsed oma partnerit, kaitsed ka iseennast.
Kui sinul ja su partneril on mõlemal HIV
Ka sellisel juhul peaksite seksi ajal kasutama kaitsevahendeid, sest HIVsse on võimalik korduvalt nakatuda. HIVl on erinevad tüved ning inimene võib elu jooksul nakkust mitu korda saada. Selle tulemusena võib viiruskoormus organismis tõusta, CD4 rakkude arv väheneda ning tervis hoopis kiiremini halveneda. Lisaks HIVle kaitseb kondoom sind ka teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest. Seda tuleb eriti silmas pidada uute partnerite puhul.
Soovitused
Kui sinul on HIV ja sinu partneril ei ole:
Võta korralikult ravimeid
Käi regulaarselt nakkushaiguste arsti juures ja ole teadlik oma analüüsi tulemustest
Kui sinu partneril on HIV ja sinul ei ole:
Vajadusel kasuta kokkupuute-eelset profülaktikat (PreP); konsulteri nakkushaiguste arstiga selle vajalikkuse üle
Testi ennast regulaarselt
Mõlemale osapoolele:
Kasuta kondoome
Ära seksi teiste inimestega