HIV
Mis on HIV?
HIV (human immunodeficiency virus) ehk HI-viirus ehk inimese immuunpuudulikkuse viirus, on viirus, mis kuulub retroviiruste perekonda ja suurendab inimese vastuvõtlikkust nakkushaigustele ja ka kasvajatele.
HIVga võib nakatuda igaüks. See ei ole ainult kindla seksuaalse orientatsiooni, rahvuse või rahvastikurühma seas leviv nakkus. HIV levib kaitsevahenditeta seksuaalvahekorra ajal, kokkupuutel nakatunud verega ning emalt lapsele raseduse, sünnituse ja rinnapiima kaudu. Eelkõige on ohustatud inimesed, kes käituvad riskeerivalt või kellel on oma igapäevatöös oht kokku puutuda HIVga nakatunud kehavedelikega.
HIV on pikaajaline, aeglaselt süvenev infektsioon, mis hävitab inimese organismi võimet kaitsta end haiguste eest, mida terve immuunsüsteemiga inimesed põevad väga harva või mille põhjustajateks on suhteliselt ohutud bakterid, seened jmt.
HIVga elamine ei tähenda veel, et inimene oleks haige. HIV põhjustab kroonilise seisundi, mida saab ravimitega vaos hoida. Ilma ravita võib HIV viimases staadiumis välja kujuneda AIDS.
Kahjuks ei ole praegu veel olemas tõhusat HIV-vastast vaktsiini, et kaitsta inimesi nakatumise eest. Kuid sa saad kaitsta ennast HIV eest ise, kui:
- kasutad seksuaalvahekorra ajal kaitsevahendeid
- väldid juhuseksi
- väldid kokkupuudet verega