Meestel kasutatav kondoom
Meestel kasutatavad kondoomid on mõeldud ühekordseks kasutamiseks, need on imeõhukesed ja mugavad. Meestel kasutatavate kondoomide valik on lai ja igaüks peaks väikese katsetamise järel leidma endale sobiva.
Kasuta kondoomi alati
Kondoom kaitseb sind ainult siis, kui seda kasutada õigesti ja iga vahekorra ajal kogu vahekorra vältel. Ühest kondoomita vahekorrast võib piisata oma tervise rikkumiseks, isegi kui kõik ülejäänud korrad kondoomi kasutad.
Kondoomi on vaja kasutada ka pärakuseksi puhul (kindlasti koos libestiga), sest seksuaalsel teel levivad infektsioonid ja HIV võivad levida ka anaalvahekorras. Samuti võib kondoomita pärakuseksi puhul ikkagi sattuda spermat tuppe ja tekkida rasestumise võimalus.
Ka suuseksi puhul on kondoom vajalik. Rasestumise võimalust küll pole, kuid näiteks herpes (ohatis) võib levida suguelunditelt suu limaskestale. Samuti võib HIV levida suuseksi kaudu.
Ole valmis
Õigel hetkel tasub olla hästi varustatud. Parim viis selleks on hoida väikest kondoomitagavara kodus, näiteks voodi läheduses ja üht-kaht kondoomi ka kaasas kanda, kui välja lähed. Kodus võiks sul olla igaks juhuks varuks ka libesti.
Kasuta alati kvaliteetseid kondoome ja hoolitse selle eest, et sul oleks neid piisavalt.
Leia endale sobiv suurus
Kondoome on olemas eri suurustes. Kindlasti on olemas ka just sulle sobiv suurus, alguses pead lihtsalt erinevaid proovima, et õige leida.
Kondoom sobib siis, kui see ei pitsita ega ole lõdvalt, vaid püsib tihedalt ümber peenise. Pitsitav kondoom on ebamugav ja häirib seksi ajal, sel juhul hangi endale suurem.
Kui kondoom on peenise ümber lõdvalt, võib sperma sealtkaudu ikkagi välja tulla ja kaitse on kadunud. Sel juhul hangi veidi väiksem kondoom. Kondoomi suuruse pärast ära muretse: sinu peenis on täpselt nii suur, nagu ta on ja partner seksi ajal kondoomi suurust küsima ei hakka. Pigem teebki kondoom (eriti paksemad kondoomid) peenise pisut suuremaks.
Millist kondoomi valida?
Lubritseeritud (libestusainega) ehk niisked kondoomid sobivad tupe- ja pärakuseksiks. Libestusaine lihtsustab suguti ehk peenise sisseminekut tuppe või pärakusse ja teeb kondoomi vastupidavamaks.
Spermitsiidse libestusainega kondoomid sobivad tupe- ja pärakuseksiks. Neile on lisatud spermitsiidset libestusainet, mis neutraliseerib spermatosoide ehk seemnerakke. Kui selline kondoom mingil põhjusel vahekorra ajal katki läheb, aitab spermitsiidne libestusaine vältida rasestumist ning seksuaalsel teel levivaid nakkusi, sest see hävitab mehe seemnevedelikus olevad seemnerakud. Taoliste kondoomide sagedase kasutamisega ole ettevaatlik, sest need võivad põhjustada allergiat.
Kondoomid võivad olla värvilised, erineva maitse, kuju ja suurusega. Vigurkondoome võiksid kasutada üksnes tuttavate partneritega: esimesel korral jää tavaliste niiskete kondoomide juurde. Pärakuseksi ajal tuleks kasutada eriti tugevaid kondoome.
Mida pead teadma, et kondoom tõepoolest kaitseks
Kondoom peab olema terve, et see sind ja sinu partnerit tõepoolest kaitseks.
Kondoome müüakse turvalistes pakendites, kuid ettevaatus on siiski kasuks. Paljud kannavad kondoome taskus või rahakotis, kus need kipuvad kuluma: kui sinagi nii teed, siis kontrolli aeg-ajalt, kas pakend on ikka terve. Veel parem kui leiad kondoomi kaasaskandmiseks koha, kus pakend ei kulu. Näiteks avaram tasku, kus pole teravaid esemeid.
Ka pakendi avamisel jälgi, et kondoom jääks terveks. Enamasti saab pakendi avada lihtsalt kahe käe vahel rebides. Hammastega avamine ei ole soovitatav, aga kui muud üle ei jää, siis lükka enne kondoom käega kindlalt pakendi kaugemasse serva, nii et see hammastega kokku ei puutu.
Kondoome ei tohiks hoida väga külmas ega kuumas. Pane tähele ka seda, et kondoomi aegumiskuupäev ei oleks möödas.
Mida teha kui sul tekib allergia?
Kondoomide suhtes võib esineda allergiat, kuid vaid väga vähestel. Tavaliselt võib allergiat tekitada kondoomi valmistamiseks kasutatud aine (lateks või polüuretaan) või kondoomi töötlemiseks kasutatud libesti või spermitsiid.
Kui sul või su partneril on mõne sellise aine vastu allergia, ei tasu sellepärast siiski ilma kondoomita seksida. Küsi apteegist kondoome, millel ei ole libestit või spermitsiidi. Lateksiallergia korral on mõistlik osta polüuretaanist kondoome ja vastupidi.
Kui igasugune kondoom tekitab allergiat, küsi nõu oma perearstilt või seksuaaltervise nõuandlatest. Loomulikult on allergia ebameeldiv, kuid kaitseta seksi tagajärjed võivad osutuda veelgi ebameeldivamaks.