Profülaktiline ravi
HIV profülaktika
Kahjuks ei ole praegu veel olemas tõhusat HIV-vastast vaktsiini, et kaitsta terveid inimesi nakatumise eest. Kuid teatud juhtudel saab ARV-ravimeid kasutada ennetavalt, et pakkuda kaitset HIV eest.
PEP (post exposure prophylaxis) – kokkupuute järgne profülaktika
See on lühike ARV-ravi kuur, mida tehakse pärast kõrge riskiga kokkupuudet, et vähendada ja/või vältida HIV ülekande riski. PEPi kasutatakse näiteks siis, kui on olnud kaitsmata vahekord ilma kondoomita ja partner on HIVga või riskikäitumisega ning ei tea täpselt oma staatust.
PEPiga peab alustama vähem kui 72 tunni jooksul. Hilisema alustamise puhul väheneb ravi tõhusus oluliselt. Profülaktikat tehakse kombineeritud ARV-ravimitega, mida tuleb võtta iga päev, kokku 28 päeva. Ravimite retsepti saamiseks tuleb pöörduda nakkushaiguste arsti poole.
PEP määratakse ainult erakorralistes olukordades. PEP ei ole mõeldud igapäevaseks kasutamiseks.
PrEP (pre-exposure prophylaxis) – kokkupuute-eelne profülaktika
PrEPi puhul võetakse ARV-ravimeid pikka aega, et vältida HIVga nakatumist juhul, kui on oht sellega otseselt kokku puutuda. PrEP on mõeldud inimestele, kellel on oluline risk HIVsse nakatuda, näiteks meestega seksivatele meestele, kelle on palju juhupartnereid. PrEPi puhul kasutatakse kombineeritud ARV-ravimeid.
Kui sa alustad PrEPiga, siis sa pead PrEPi võtma regulaarselt iga päev, et kaitsta ennast nakatumise eest. PrEP ei paku 100%-list kaitset ja ei kaitse ka seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest. Seetõttu kasuta koos PrEPiga alati ka kondoomi ning käi regulaarselt end STLIde suhtes uurimas.
Täpsema info saamiseks registreeru nakkushaiguste arsti vastuvõtule!
Eesti Haigekassa PrEP ravijuhend patsiendile