Turvaseks
Mis on turvaline seksuaalsuhe?
Turvaline seksuaalsuhe tähendab armastust, hoolt ja austust iseenda ja oma partneri vastu. Sinu seksuaalsuhe on turvaline, kui teate partneriga teineteise kohta, kas või millal on viimati kontrollitud seksuaalsel teel levivate infektsioonide vastu. Kui sa tahad olla turvalises seksuaalsuhtes, siis räägi oma partneriga avatult nii kaitsevahendite kasutamisest kui ka sellest, mis teile kummalegi seksi juures meeldib. Teadmine, mida su partner naudib, mis teda intrigeerib ning mida ta on valmis proovima, annab turvatunde, aga pakub ka suuremat rahulolu oma seksuaaleluga.
Mis on turvaseks?
Ennekõike on turvaseks arukas ja ohutu käitumine. Nakkused võivad levida seksuaalvahekorra ajal, kui puutud kokku partneri seemne- või tupevedelikuga, naha- ja limaskestadega, sülje või verega. Turvaseks tähendab vahekorda, kus partnerid ei sea teineteist seksuaalsel teel nakatumise ohtu.
Peale nakkuste ennetamise aitab turvaseks vältida soovimatut rasedust. Turvaseks hoiab sind tervena ja muudab seksi paremaks.
- Kasuta kaitsevahendeid nii tupe-, suu- kui ka pärakuseksi ajal.
- Kui oled seksuaalselt aktiivne, käi regulaarselt testimas ja palu seda teha ka oma partneril.
- Väldi alkoholi ja narkootikumide tarbimist seksuaalvahekorra ajal, sest see võib vähendada sinu otsustus- ja vastutusvõimet.
100% turvaline on ainult seksist loobumine, ent kuna enamus inimesi on oma mingil eluperioodil ikkagi seksuaalselt aktiivsed, siis see võimalus ei sobi.
Turvaseks ei ole igav
Turvaseks ei tähenda ainult kondoomiga vahekorda. Erinevad seksuaalsed tegevused, nagu näiteks suudlemine, silitamine, eneserahuldamine jne on turvalised ka ilma kondoomita. Koos fantaseerimine või duši all käimine võib väga lõbus olla ning kätega rahuldamine suurt naudingut pakkuda. Läbi seksuaalsete tegevuste õpid paremini tundma enda ja oma partneri keha ning leiad uusi võimalusi seksuaalse rahulduse saamiseks, ilma et peaks kartma haigusi või soovimatut rasedust. Turvaseks võib sinu seksuaalelu isegi parandada, suurendades usaldust ja suhtlust sinu ja su partneri vahel.
Turvalist seksuaalset naudingut pakuvad:
- eneserahuldamine
- koos fantaseerimine ja seksfilmide vaatamine
- kallistamine, masseerimine ja musitamine
- koos duši all käimine
- teineteise keha silitamine
- kirglik keelega suudlus
- teineteise seksuaalne rahuldamine kätega (fingering, fisting)
- suuseks turvakile või kondoomiga
- tupeseks kondoomi ja libestusainega
- pärakuseks kondoomi ja libestusainega
Turvaline suuseks
Kaitsevahenditeta suuseks ei ole ohutu. Suuseksi kaudu võivad levida näiteks HIV, süüfilis, herpes ja klamüdioos.
Kui sa teed partnerile suuseksi kaitsevahendeid kasutamata, siis võib tema kehavedelik (tupevedelik, veri, menstruaalveri, eelseemnevedelik, seemnevedelik) sattuda sinu suu limaskestale. Limaskest on väga õrn ja peaaegu alati leidub seal väikeseid haavandeid, mida sa ise ei tunne. Nakatunud kehavedelik võib nende kaudu kergesti vereringesse sattuda.
Kui sinule tehakse suuseksi, pead samamoodi ettevaatlik olema. Kui sinu partneril on huulel herpese villid, võib see viirus levida sinu suguelunditele. Herpest pole võimalik välja ravida. Suures kirehoos võib partner ka väga kirglikuks muutuda ning sind (kogemata) hammustada. Sel juhul võivad haigused levida tupe limaskesta haavandite kaudu.
Vahetult enne suuseksi tegemist ära pese hambaid ega kasuta hambaniiti, sest sa võid suu limaskesta vigastada ja nii võimaldada nakkustele juurdepääsu oma vereringesse. Kasuta selle asemel suuloputusvedelikku.
Mehele suuseksi tehes kasuta maitsestatud niiskeid kondoome või kuivi kondoome, millele lisa maitsestatud libestusainet.
Naisele suuseksi tehes (suu-tupeseks) või partnerile suu-pärakuseksi tehes tuleb kasutada turvakilet.