Mida pead teadma testimisest?
Kui sul on kahtlus, et oled nakatunud mõnda suguhaigusesse, siis tuleb ennast kindlasti testida. Testimine on ainus võimalus nakatumisest teada saada.
Paljud suguhaigused võivad kulgeda ilma nähtavate sümptomite ja kaebusteta, nii et paljud inimesed ei teagi enda nakatumisest. Sellest hoolimata võib nakkus tervist mõjutada ja edasi kanduda teistele inimestele. Seetõttu oleks hea testida end regulaarselt, isegi kui sul ei ole nakatumisest ühtegi märki ega sümptomit.
Testimine toob ka meelerahu ja annab sulle parema kontrolli oma tervise üle.
Pea meeles, et testimine annab teavet olukorrast testimise hetkel ning test kaotab kehtivuse pärast järgmist kaitsmata seksuaalvahekorda.
Kui elad aktiivset seksuaalelu, siis on tark end regulaarselt testida.
Testimine ise ei paku mingit kaitset ei praegu ega tulevikus. Kõige tõhusamat kaitset suguhaiguste, sh HIV vastu pakuvad kondoomid.
Mida testimisel silmas pidada?
Kui lähed tervishoiuasutusse testima, veendu, et uuritud saaksid õiged kohad sinu kehal, kuna infektsioon võib asuda kurgus, peenisel või pärakus.. Sa ei pea arstile täpselt kirjeldama, kuidas sa vahekorras olid. Anna lihtsalt teada, milliseid kehaosi peaks testima.
Tähtis on öelda, kust sind on vaja testida.
- Kui oled tegelenud anaalseksiga, pead laskma end uurida:
- pärakust, kui olid passiivne,
- peenisest, kui olid aktiivne.
- Kui oled tegelenud oraalseksiga, pead laskma end uurida:
- kurgust, kui oled võtnud suhu,
- peenisest, kui sul on suhu võetud.
- Kui oled tegelenud tupeseksiga, pead laskma end uurida peenisest.
Klamüdioos, gonorröa, trihhomoniaas, mükoplasmoos levivad eelkõige limaskestade kaudu, mis asuvad näiteks kusitis, peenisepea serva all, eesnaha all (juhul, kui see on olemas), pärakus ja kurgus.
- Peenisest testimisel tuleb teha uriiniproov plasttopsi või võtab arst kusitist peenikese tampooniga proovi.
- Pärakust testimiseks keeratakse vatitikku vastu pärasoole sisekülge.
- Kurgust testimiseks võtab arst sinu suu tagaküljest kerge kaape väikese vatitikuga.
Kui lased end testida HIV, süüfilise või viirushepatiitide (A-, B- ja C-hepatiit) suhtes, tuleb sul anda vereproov. See saadetakse analüüsimisele laborisse ja tavaliselt saabuvad vastused kolme päeva jooksul.
On olemas ka HIV-kiirtest, mille vastuse saab teada mõne minutiga. Kuid pea meeles, et võib kuluda kuni kolm kuud alates nakatumisest, enne kui HIV saab kiirtestiga avastada.