home

Mis on hiv?

Elu HIV-ga

Seksuaalsel teel levivad infektsioonid

Testi ennast

Kaitse ennast

Seksuaalsus ja suhted

Seksuaalvahekord

Mis on seks?

Seksuaalvahekord ehk seks on üks paljudest viisidest, kuidas oma seksuaalsust väljendada. Seks võib olla üks tunnete, armastuse ja läheduse väljendamise mooduseid. Teisalt võib seksuaalvahekorra eesmärk olla üksnes seksuaalse naudingu saamine või pakkumine, kinnitus enesehinnangule või pingete maandamine. Teinekord ei pruugi seksil midagi pistmist olla suurte tunnetega.

Paljud seostavad seksi vaid vaginaalse vahekorraga. Seksuaalvahekorraks võib aga pidada kõikvõimalikke tegevusi, mis tekitavad seksuaalset erutust ja naudingut.


Seksimiseks ei ole õigeid ja valesid viise. Igaühel on oma eelistused, mida, kuidas ja kui palju nad kogeda soovivad. Tuleb vaid arvestada sellega, et kõik osalised oleksid nõus ning tegevused oleksid kõigile osalistele meeldivad ja rahuldust pakkuvad.

Nauditav seks

Üks peamisi põhjuseid ja motiive, miks inimesed seksuaalseid tegevusi, nagu fantaseerimine, eneserahuldamine või seksuaalvahekord, harrastavad, on soov kogeda naudingut. Lisaks füüsilisele erutusele ja naudingule võib seksiga kaasneda ka vaimne ja emotsionaalne rahulolutunne.

Seksuaalsetest tegevustest saadavat rahuldust aitab suurendada see, kui orgasmini jõudmisele keskendumise asemel püüad püsida hetkes ning nautida lähedust ja hellitusi. Nii eneserahuldamise kui ka seksuaalvahekorra puhul tasub soorituse asemel keskenduda kogu protsessile. Selle asemel et alustada kohe suguelundite stimuleerimist, võib naudingut pikendada partneriga koos enne midagi muud tehes. Näiteks vestlete, tantsite, kallistate, suudlete, teete teineteisele massaaži ning hellitate kogu keha. Nahk on väga tundlik ning selle puudutamine erineval moel ja erinevatest paikadest võib olla meeldiv ja erutav. Lisaks valmistab eelmäng nii sinu keha kui ka meelt ette seksuaalvahekorraks.

Seksuaalne rahulolu ei võrdu alati seksuaalse rahulduse ehk orgasmiga. Võid nautida seksuaalseid tegevusi ilma orgasmini jõudmata, tundes siiski väga suurt seksuaalset rahuolu.


Igaühe jaoks on lõpmata hulk võimalusi, kuidas seksuaalse rahulduseni jõuda ning mida rohkem õpid end tundma ning mida avameelsemalt suhtlete partneriga, seda suuremat ja mitmekesisemat naudingut on sul võimalik kogeda. Rahulduse saamine ja kogemine on iga inimese puhul unikaalne ning sõltub väga paljudest asjadest, näiteks stressitasemest, füüsilisest seisundist, hormonaalsetest muutustest, ravimite tarvitamisest, vanusest, partnerist, eluperioodist jne.

Kui seks ei paku naudingut?

On inimesi, kes pole seksuaalsest naudingust huvitatud või lihtsalt ei koge seda. See võib olla täiesti normaalne ja inimesele omane. Sellel võib aga ka olla mitmeid põhjuseid, millega tegeledes on võimalik seksuaalseid naudinguid kogema õppida.

Vahel võib juhtuda, et mõni seksuaalne tegevus osutub ebameeldivaks või tekitab vastakaid tundeid. Kui sina nii koged, siis saad langetada otsuse, kas soovid mingil muul moel seksuaalseid tegevusi jätkata või soovid antud hetkel selle tegevuse lõpetada. Nõustaja poole peaksid pöörduma juhul, kui seksuaalse sisuga mõtted, lähenemised ja tegevused on häirivad või tekitavad suurt hirmu ning muid ebameeldivaid tundeid.

Seksuaalvahekorrast loobumine

Sa võid otsustada seksuaalvahekorrast loobuda või seda edasi lükata − seda nii päris esimese vahekorra puhul kui ka uue partneriga. See, kui kaugele keegi soovib seksuaalsete tegevustega minna, on igaühe enda otsustada. Mitte keegi teine ei saa öelda, millal on õige aeg või koht.

Seksuaalvahekorrast hoidumine ei tähenda, et peaksid oma seksuaalsusest lahti ütlema. See võib olla hoopis eluterve ja vastutustundlik valik, mida sul on õigus erinevatel põhjustel teha. Sellise otsuse võid teha ka peale vahekorras olemise kogemust, mil otsustad järgmise seksuaalvahekorraga oodata.

Seksuaalsete naudingute saamiseks on palju viise. Näiteks ei lähe kaugemale kallistustest ja suudlustest või väldid küll tupe-, suu- ja pärakuseksi, kuid rahuldad iseennast, silitate partneriga üksteise keha, hellitate teineteist käega, seksleludega või muul moel. Igal juhul on seejuures oluline, et pead silmas turvaseksi põhimõtteid.